Mixtrack czy konsola?

Zawód profesjonalnego dee jay'a to marzenie niejednego młodego człowieku. Chęć zdobycia sławy w dość prosty sposób jest na tyle realna, że mnóstwo młodych osób probóje swoich sił w graniu, pierw poprzez programy komputerowe, następnie z różnych konsoli czy też mixtraców, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne.

 

Czym różni się mix track od konsoli zbudowanej z osobnych cd-playerów połączonych do jednego mixera? Która opcja może być lepsza dla amatora, a która dla kogoś kto już zna się na rzeczy?

Mixtrack czy też inaczej mówiąc kontroler MIDI został stworzony głównie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z mixowaniem czy też graniem w radiach internetowych, a nawet na mniejszych imprezach. Jego główną zaletą jest wielkość i sprawność uruchomienia. Wystarczy podłączyć jeden przewód USB do laptopa i wszystko już mamy zrobione. Większość z nich nie potrzebuje nawet osobnego zasilacza do uruchomienia. Malutka konsola, która możemy uruchomić w 10min idealnie sprawdza się w domu, gdzie nie zawsze znajdziemy miejsce na stałe rozłożenie standardowej konsoli. Jakie są wady kontrolerów MIDI? Mogłoby się wydawać, że takich wad nie ma, ale jednak dla kogoś kto ma już doświadczenie w graniu na większych imprezach ten na pewno już wie. Przede wszystkim dużo wersji mixtracków nie ma wejścia na cd-playery, a to powoduje, że w momencie gdy zepsuje nam się laptop na takiej imprezie nie mamy już co zrobić i brak nam opcji awaryjnej. Jeżeli natomiast kupimy już kontroler MIDI z możliwością podłączenia cd-playerów to wtedy staje się to nieopłacalne cenowo, gdyż musimy zapłacić dość wysoką cenę za kontroler, a do tego zakup cd-playerów. Istnieją również mixtrack'i z wejściem na pendrive'a i z bezpośrednim połączeniem z głośnikami i wtedy już taki sprzęt możemy uznać za godny uwagi, gdyż taka możliwość podłączenia eliminuje już większość jego wad nie mówiąc już o ograniczonych funkcjach mixtrack'a w porównaniu ze standardową konsolą.

Konsola zbudowana z mixera i cd-playerów to powoli staje się przeżytek, ponieważ dzisiaj każdy szanuje swój czas, a rozłożenie takiej konsoli i podłączenie jej to zajmuje dość sporą ilość czasu w porównaniu z mixtrack'iem, którego podłączenie zajmuje kilka minut. Mimo to taka konsola to jest coś zupełnie innego niż nowoczesne wynalazki. Możliwości związane z taką konsolą są dużo większe niż z kontrolerem MIDI. Możliwość podpięcia czterech, a nawet sześciu cd-playerów to jest coś wspaniałego dla kogoś kto potrafi to wykorzystać w odpowiedni sposób. Jedną z wad takiego zestawu może być cena, która nie jest dość niska gdyż np. Mixer Behringer DJX750 kosztuje 1050zl, a do tego koszt zakupów cd-playerów i całe okablowania to zrobimy nam się koszt około 2500zl. Jednak radość z gry i możliwości jest zupełnie inna, wręcz nieporównywalna.Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę i nie wiesz jak ona się potoczy polecamy zakup jednego z kontrolerów MIDI, natomiast jeżeli grasz już dłuższy czas i wiesz co chcesz robić to nie pozostaje Ci nic innego jak zakup profesjonalnej konsoli.

Polecamy mikser Behringer na www.muzyczny.pl

Strona producenta