[Felieton] Wielki powrót Disco Polo - muzyka Dance

Disco polo to temat rzeka. Jedni kochają inni wręcz odwrotnie-nienawidzą. Jednak czy jesteśmy świadomi jak powstało? I jak bardzo różniło się od tego co słyszymy dziś w radiu czy telewizji? Co miało wpływ na to co dziś słyszymy? Jedno jest pewne muzyka dawniej wyśmiewana znów zdobywa uznanie!

Początek

Jak większość gatunków muzyki dotarło do nas z USA. Narodziło się w latach '80 XX wieku i jednym z prekursorów była Kapela Polskie Orły, która teraz zaliczana jest bardziej do biesiady niż discopolo, jednak nie zmienia to faktu, że to od tego się wszystko zaczęło. 

 

 

Wykonawcy bardzo szybko odnieśli sukces i nie było trzeba długo czekać by powstawały kolejne zespoły. W pamięć zapadły zespoły takie jak Top One, Bayer Full czy Fanatic. Disco Polo początkowo zwane było „muzyką chodnikową” ponieważ w tamtym okresie kwitł handel uliczny i kasety z nagraniami na próżno można było szukać w empikach czy innych sklepach muzycznych, za to uliczni sprzedawcy byli w nie zaopatrzeni. W 1995 roku Aleksander Kwaśniewski dostrzegł potencjał i zaprosił zespół Top One a Waldemar Pawlak zaangażował formację Bayer Full do wzięcia udziału w swoich kampanii wyborczej

 

 

 

W telewizji zaczęły pojawiać się programy z muzyką disco polo. Jednak nie na długo. Wraz z końcem lat 90 XX wieku skończyło się zainteresowanie gatunkiem, zespoły zaczęły popadać w kłopoty finansowe, przez co zaprzestały lub zawiesiły swą działalność a z telewizji zaczęły znikać programy o tej tematyce. Na kilka lat gatunek całkowicie zniknął z mediów. Część zespołów postanowiła kontynuować działalność jednak nie spotkało się to z wielkim zainteresowaniem odbiorców.

 

 

Disco polo znów podbija polskie parkiety?!

Chociaż dzisiejsze disco polo nie ma wiele wspólnego z tym z lat '90, można powiedzieć, że nastąpił swego rodzaju przełom i aktualnie nowi wykonawcy pojawiają się, jak grzyby po deszczu a na ich koncertach w klubach pojawiają się tłumy ludzi. Również zespoły, którym udało się przetrwać nie mogą narzekać czego najlepszym przykładem jest zespół Weekend czy chyba dobrze wszystkim znani Boys, MIG, Classic, Bayer Full (obecnie robiący karierę na chińskim rynku), i wielu wielu innych.

 

Można by nawet rzec, że panowie przechodzą swą „drugą młodość”. Nowe formacje również nie mają powodów do narzekań, jeśli tylko uda im się „trafić” w gust klubowiczów również w zawrotnym tempie robią karierę. Przykładem jest Tomasz Niecik w którego samochodzie balowały „Cztery osiemnastki” Wielu ludzi zaczyna się przyznawać do tego, że kiedyś szydziło i drwiło z tego co dziś wielbią.

Jak to się stało, że disco polo powróciło z takim rozmachem?

Zaczęło się niewinnie. Jedna nocna audycja w lokalnym radiu. Potem telewizja zaczęła również praktykować promowanie discopolo. Przełomowym momentem zdaje się, że było wprowadzenie bloku „Disco Ponad Wszystko” w Viva-Polska. Program ten podniósł dwukrotnie oglądalność stacji i z każdym kolejnym odcinkiem gromadził coraz większą widownię Około pół roku później powstał jeden z dziś najchętniej oglądanych kanałów o tematyce muzycznej – Polo TV, który w całości poświęcony jest disco-polo. Oczywiście nie małe znaczenie ma popularyzacja internetu. W ostatnich latach to on ma największą siłę przekazu. Aktualnie jest multum programów w radiach (głównie internetowych) i programów TV, gdzie usłyszeć można muzykę chodnikową.

Jaka jest różnica pomiędzy „starym” a „nowym” disco-polo?


Gatunek przeszedł totalną metamorfozę. Niegdyś będące obowiązkowym elementem keyboardy całkowicie odeszły w niepamięć. Zamiast tego mamy zazwyczaj regularne tempo bit oparty w dużej mierze na stopie i clapach- jak i w większości muzyki tanecznej, również i tej importowanej z Zachodu. Ostatnio większość piosenek disco coraz bardziej przypomina właśnie te „zachodnie” hity. Na porządku dziennym stało się „tłumaczenie” amerykańskich hitów i przerabianie ich na nasze kochane „disco z pola” .Coraz częściej motywy discopolowe pojawiają się również w reklamach określonych marek. Według różnych badań obecnie około 40% polaków przyznaje się do słuchania disco-polo zwanego dla niepoznaki również „dance”. Miksy i remiksy disco zdobywają tysiące a nawet setki tysięcy odsłon miesięcznie w serwisach takich jak youtube. Płyty powracają do sklepów, ale także na bazarkowe stragany.

 

Jaki z tego wniosek? Muzyka dawniej nazywana Disco Polo, a dzisiaj muzyką Dance powraca do Nas z wielkim impetem! I raczej nie ma zamiaru szybko odpuścić. Dawna muzyka chodnikowa robi dziś furorę na polskim rynku muzycznym, więc jeśli chcesz zrobić karierę, napisz szybko ciekawy i łatwy do zapamiętania tekst, do tego niezbyt skomplikowany podkład muzyczny  teledysk nakręć w lokalnym klubie z ładnymi koleżankami i voilà jesteś gwiazdą!